Top

Menstruace během těhotenství? Jak to vlastně je?

Menstruace během těhotenství? Jak to vlastně je?

Na fórech často padá otázka, zda může být žena těhotná, pokud má menstruaci. Příčin krvácení během těhotenství je několik. Pojďme se na tuto problematiku podívat blíže.

Nejčastějším důvodem, podle kterého zjistíme, že jsme těhotné, je vynechání menstruace. Když naše dny nepřicházejí, začneme panikařit, že čekáme dítě. Co když ale menstruaci máme a jsme těhotné? Toto je zcela opačný problém.

Když netušíte, že jste těhotná…

Když váš cyklus běží jak má, ani by vás nenapadlo, že můžete být těhotná. A existuje řada případů, kdy ženy nevěděly o těhotenství několik měsíců. Dokonce se to dozvěděly, až když začaly rodit. To jsou extrémní případy, ale staly se a stále se stávají. Například ženy, které mají nadváhu, podle zrcadla těžko v prvních měsících zjistí, že jsou těhotné.

Jedna 40letá žena si myslela, že je v přechodu, když se jí menstruace přestala objevovat. Kila navíc přikládala nadváze, a proto chodívala pravidelně cvičit. A pohyby dítěte v břiše chápala jako problémy s trávením. A tak se o jejím těhotenství dozvěděla až hodně pozdě, tedy v posledních týdnech. Inu, jak vidíme, všechno je možné.

Rozdíl mezi menstruací a krvácením v těhotenství

Pokud nenastane oplodnění vajíčka, výstelka dělohy se oddělí a s menstruační krví vyjde ven – tomu říkáme menstruace. Ale když dojde k oplodnění vajíčka a jeho uhnízdění ve výstelce dělohy, hormony se postarají o to, aby tkáň děložní stěny zůstala neporušená. Právě proto přestaneme menstruovat.

Krvácení během těhotenství je méně intenzivní než při menstruaci. Jde spíše o slabé špinění doprovázené výtokem. Objevuje se v době ovulace nebo v době, kdy byste měly dostat menstruaci. Není to klasická menstruace. Může jít o uhnizďovaní vajíčka do děložní stěny, které toto krvácení zapříčiní. Jsou tedy výjimečné případy, kdy dochází ke špinění během prvních dnů těhotenství.

Na krvácení v těhotenství pozor!

Každé krvácení během těhotenství by se mělo vyšetřit. Kupříkladu mírné krvácení může být způsobeno vyšší citlivostí děložního čípku nebo infekcí. Silnější krvácení je výstrahou, protože může signalizovat potrat. Bývá doprovázeno bolestmi břicha. Důvodem silného krvácení může být i mimoděložní těhotenství.

V pozdějším stadiu těhotenství může mít krvácení za následek nesprávné uložení placenty, její poškození nebo prasknutí cévy či dělohy. To už jsou ale vážné problémy, které musí ihned řešit lékař, aby bylo děťátko i matka v pořádku.